Průvodce pro správnou volbu skládacího kola

Skládacím kolům se u nás v Cyklospecialitách věnujeme již řadu let a najdete u nás nejširší výběr skládacích kol pro široké využití. Většinu skládacích kol držíme skladem. Zde najdete jednoduchý návod jak se rozhodovat a čeho se vyvarovat při nákupu skládacího kola.
 
Kvalitní  a prověřené značky skládacích kol z kterých doporučujeme vybírat:
  • TERNklasické skládání rámu na půl (používá se u většiny skládacích kol). Kola vhodná zejména pro volnočasové sportovní a rekreační využití, kde nároky na skladnost nejsou extrémní.
  • Anglická legenda BROMPTONskládání rámu na třetiny (patentováno pro kola BROMPTON. Maximální skladnost a kompaktnost kola ve složeném stavu při zachování výborných jízdních vlastností i pro velké postavy.
  • STRIDAzcela atypický trojúhelníkový koncept anglického designera Marka Sanderse. Vhodný zejména pro pojíždění v metropolích a pro kombinaci s metrem.
  • MONTAGUEPatentovaný systém skládání velkých sportovních skládacích kol bez přerušení hlavní rámové trubky. Systém byl původně vyvinut pro výsadkáře USA  a postupně přešel i do civilního využití. Vyznačuje se výbornou tuhostí shodnou s koly s pevným rámem i jednoduchostí složení.

1. Otázka zásadní – proč si chci koupit skládací kolo?

Skládací kolo si pořizuji proto, že nemám dostatek prostoru pro jeho uložení.
Toto kriterium splňuje většina skládacích kol, pokud není požadavek extrémní. Tedy vyhovují značky TERN, STRIDA i BROMPTON (pro extrémně málo prostoru, například v karavanu, letadle, pod postelí, pod stolem či v malém automobilu pak vyniká zejména BROMPTON).
 
Skládací kolo si pořizuji proto, že se nechci tahat s kolem na střechu automobilu, když jedeme na cyklovýlet či vyjížďku, ale skladnost není až tak zásadní, jen aby se vlezla dvě kola do kufru automobilu. Uvažuji primárně o provozu na zpevněných cyklostezkách, výjimečně polních a lesních cestách.
Toto kriterium splňuje TERN a BROMPTON. Brompton ponechá v kufru automobilu více místa a je vhodný i pro dálkové silniční trasy. TERN (zejména model Node 8) si pohodlněji poradí s terénějším podkladem. STRIDA nebude v tomto případě optimální volbou.
 
Skládací kolo si pořizuji proto, že potřebuji kolo kombinovat s další dopravou. Zejména pro každodenní dojíždění. Kolo potřebuji vzít s sebou na pracoviště, do dopravního prostředku, atd… kolo budu skládat i několikrát denně.
Toto kriterium splňuje 100% Brompton a Strida. Obě vynikají jednoduchostí a rychlostí složení a snadnou manipulací ve složeném stavu. V případě Stridy uvažujte spíše o kratších a většinově městských trasách bez zásadních převýšení (v základním provedení má Strida pouze jeden převod). Brompton nabízí i větší dojezdovou vzdálenost a univerzálnost použití. Lze použít i kolo Tern, nicméně rozměr a tvar ve složeném stavu daný konstrukcí skládání složením kola v půli znamená větší rozměr a méně pohodlnou manipulaci s kolem. Pro četné skládání a kombinaci s metrem je vynikající kolo Strida, které lze složené vést podél těla. Skvěle poslouží také kolo Brompton v konfiguraci se zadním nosičem a pojezdovými kolečky eazy wheels – tedy můžete kolo pohodlně vozit dlouhými chodbami ve složeném stavu nebo s ním jít do obchodu jako s nákupním vozíkem ....

2. Jak často jej budu využívat?

 
Denně, primárně pro přesun ve městě.
Toto kriterium splňuje BROMPTON i STRIDA (viz poslední odpověď na otázku č. 1)
Občas, spíše pro rekreační a lehké sportovní využití.
Toto kriterium splňuje primárně TERN a pokud vám nevadí vyšší investice, pak samozřejmě i BROMPTON. Pokud uvažujete i o terénějších sportovnějších výletech, pak volte z větších modelů TERN (Node 8, Joe …) či z velkých kol MONTAGUE.  Pro krátké přibližování, například v marínách, oceníte jednoduchost kol STRIDA.
 
Často, spíše pro sportovní využití a delší trasy.
V tomto případě bude pravděpodobně vhodnou volbou některý z modelů MONTAGUE. Kola vynikají výbornými jízdními vlastnostmi a plnohodnotně nahradí velká sportovní kola, nicméně obrovsky oceníte jejich skladnost a možnost převážet v kufru automobilu. Na výběr jsou jak skládací horské kolo MONTAGUE ) tak skládací trekové kolo na 28'' kolech (Například model Navigátor, Urban ...). K sportovnímu využitím a delším cestám lze využít i některé z modelů TERN, zejména na 24'' a 26 '' kolech.

3. Je důležitá maximální skladnost a jednoduchá manipulace s kolem ve složeném stavu?

ANO – pro snadnou manipulaci v dopravních prostředcích či jsem limitován místem v karavanu, atd …Toto kriterium splňuje BROMPTON či STRIDA - volba dle individuální potřeby a požadavku na univerzálnost kola, dojezdovou vzdálenost, lokalitu využití a cenovou hladinu.
 
NE – můžete volit dle libosti z nabídky modelů TERN. pro náročnější sportovní využití pak kola MONTAGUE.

 

4. Budu kolo přepravovat vlakem a hromadnou dopravou nebo pouze v automobilu?

Pokud připadá v úvahu častá kombinace s dalšími prostředky či máte malý prostor v kufru automobilu, pak jednoznačně volte BROMPTON. STRIDA díky své délce ve složeném stavu nevyhoví všem variantám, nicméně manipulace s ní je také velmi pohodlná.
 
Pokud počítáte spíše s občasným převozem kola v automobilu a nemáte problém s ložným místem, pak je možné sáhnout i po ekonomičtějších modelech značky TERN.

 

5. Ujedu v řádu pár stovek km ročně nebo více?

Pro opravdu intenzivní nasazení a časté skládání je koncipován ručně vyráběný BROMPTON, jehož kvalita provedení je opravdu výrazně nadstandardní. Kola jsou ověřená časem a bez problému, například v Londýně, narazíte na plně funkční 20 let stará kola.
Bezproblémovou službou poslouží i díky jednoduchosti a bezúdržbovosti rozvodového řemenu skládací kolo STRIDA - jen je třeba uvažovat v menších denních dojezdových vzdálenostech.
 
Pro rekreační nasazení jsou určena univerzální skládací kola TERN. Nutno však dodat, že skládací mechanismy modelů TERN jsou již na velmi vysoké úrovni (převyšují technologicky šechna levnější skládací kola, jejihž největší slabinou jsou právě skládací klouby) a tedy nabízí velikou životnosti i při častém použití.

 
 

6. Budu kolo používat pouze pro velmi krátké vzdálenosti nebo i na delší vyjížďky?

Pro krátké dojíždění, například ve městě či na maríně, bohatě poslouží kola STRIDA. Výhodou v tomto případě je geniální jednoduchost a bezúdržbovost kola. Bonusem je i jeho atraktivní vzhled a opravdu jednoduché skládání.
 
Pro delší dojížděnía výlety je třeba sáhnout po kolech klasické konstrukce. BROMPTON vyniká svými jízdními vlastnostmi a tuhostí rámu, TERN nabízí širší výběr modelů pro vaši konkrétní potřebu. Naleznete zde jak modely s lepší průjezdností terénem (Node D8) či ryze sportovní silniční stroj (Verge X 10).

 

7. Budu na kole chtít přepravovat malé dítě či dítě předškolního věku?

Toto je obecně díky konstrukci u skládacích kol problém. Systémově je toto vyřešeno pouze u kol BROMPTON, kde lze připevnit jak sedačku pro opravdu malé dítě, tak přídavné sedátko pro děti předškolního věku. Je třeba však počítat s využitím pouze pro kratší cesty (například závoz do školky) a vyšší pořizovací cenou.

 

8. Měřím nad 180 cm?

Handicapem většiny skládacích kol je kratší rozvor. Délka kola je totiž limitní pro zachování skladnosti. Skládací kola nejsou tedy obecně stavěná pro velmi vysoké postavy. Výjimku tvoří BROMPTON, kde díky unikátnímu systému skládání na třetiny byla zachována vynikající skladnost při maximální délce kola. Pro vysoké postavy je vhodný model H (pro volbu správného modelu BROMPTON využijte online konfigurátoru http://bikebuilder.brompton.com). Pro postavy nad 180 cm bychom nedoporučovali díky trojúhelníkové konstrukci skládací kolo STRIDA. V horních polohách se sedlo přibližuje řídítkům. Tento handicap lze částečně kompenzovat volbou vyšších řídítek. Vhodná jsou samozřejmě i plnohodnotná velká  kola MONTAGUE, kde si navíc vyberete velikost rámu stejně jako je tomu u klasických kol.

 

9. Je pro mě zásadní vysoká životnost a bezúdržbovost kola?

Tomuto vyhovují všechnyu nás prodávané značky kol, jen je třeba pro maximální životnost a služebnost kola volit typ adekvátně vaší potřebě a nasazení, viz body výše …
V bezúdržbovosti vyniká kolo Strida. Výhodou je i klínový řemen, u kterého výrobce udává životnost 65 000 km – nemusíte se tedy starat o mazání řetězu a provoz je čistý a prakticky bezúdržbový. Pro neomezené cykly skládání a velké univerzální nasazení jsou zase vhodnější kola BROMPTON. Pro terénější rekreační a sportovní provoz je lépe sáhnout po značce TERN. Pokud preferujete konstrukci a rozměr velkých kol bez kompromisu jízdních vlastností pak pro vás budou vhodná kola MONTAGUE.
Věřím, že tento „rádce“ vám pomohl se lépe zorientovat v nabídce skládacích kol a že vyberete skládací kolo, které bude skutečně pro vás přínosem a které budete využívat často a rádi.

Abyste si ale byli maximálně jistí správnou volbou skládacího kola, doporučuji navštívit naše prodejny CYKLOSPECIALIT (v Brně, Praze, Hradci Králové či v Bratislavě ) a kola si vyzkoušet v reálném provozu a na vašich trasách! Za účelem testování pro koupi půjčujeme skládací kola zdarma, pouze na vratnou kauci.
 
Za tým Cyklospecialit
Ondřej Brunecký