Kariéra a volná místa

Průvodce pro správnou volbu skládacího kola

01.01.10 Články

Poradíme vám na co se zaměřit při výběru skládacího městského kola.

SdíletSkládacím kolům se u nás v Cyklospecialitách věnujeme již řadu let a najdete u nás nejširší výběr skládacích kol pro široké využití. Většinu skládacích kol držíme skladem. Zde najdete jednoduchý návod jak se rozhodovat a čeho se vyvarovat při nákupu skládacího kola.

1. Výběr značky

Kvalitní a prověřené značky skládacích kol z kterých doporučujeme vybírat:

  • TERNklasické skládání rámu na půl (používá se u většiny skládacích kol). Kola vhodná zejména pro volnočasové sportovní a rekreační využití, kde nároky na skladnost nejsou extrémní.
  • Anglická legenda BROMPTONskládání rámu na třetiny (patentováno pro kola BROMPTON. Maximální skladnost a kompaktnost kola ve složeném stavu při zachování výborných jízdních vlastností i pro velké postavy.
Skládací kolo Tern v interiéru

2. Proč si chci koupit skládací kolo?

Skládací kolo si pořizuji proto, že nemám dostatek prostoru pro jeho uložení.

Toto kritérium splňuje většina skládacích kol, pokud není požadavek extrémní. Tedy vyhovují značky TERNBROMPTON (pro extrémně málo prostoru, například v karavanu, letadle, pod postelí, pod stolem či v malém automobilu pak vyniká zejména BROMPTON).

Skládací kolo si pořizuji proto, že se nechci tahat s kolem na střechu automobilu, když jedeme na cyklovýlet či vyjížďku, ale skladnost není až tak zásadní, jen aby se vlezla dvě kola do kufru automobilu. Uvažuji primárně o provozu na zpevněných cyklostezkách, výjimečně polních a lesních cestách.

Toto kritérium splňuje TERN a BROMPTON. Brompton ponechá v kufru automobilu více místa a je vhodný i pro dálkové silniční trasy. TERN (zejména model Node 8) si pohodlněji poradí s nerovným podkladem. 

Skládací kolo si pořizuji proto, že potřebuji kolo kombinovat s další dopravou. Zejména pro každodenní dojíždění. Kolo potřebuji vzít s sebou na pracoviště, do dopravního prostředku, atd… kolo budu skládat i několikrát denně.

Toto kritérium splňuje 100% Brompton . Obě vynikají jednoduchostí a rychlostí složení a snadnou manipulací ve složeném stavu. Brompton nabízí i větší dojezdovou vzdálenost a univerzálnost použití. Lze použít i kolo Tern, nicméně rozměr a tvar ve složeném stavu daný konstrukcí skládání složením kola v půli znamená větší rozměr a méně pohodlnou manipulaci s kolem. Pro četné skládání a kombinaci s metrem je vynikající kolo Brompton v konfiguraci se zadním nosičem a pojezdovými kolečky eazy wheels – tedy můžete kolo pohodlně vozit dlouhými chodbami ve složeném stavu nebo s ním jít do obchodu jako s nákupním vozíkem.

3. Jak často jej budu využívat?

A) Denně, primárně pro přesun ve městě.

Toto kriterium splňuje BROMPTON i Tern (viz poslední odpověď na otázku č. 1)

B) Občas, spíše pro rekreační a lehké sportovní využití.

Toto kriterium splňuje primárně TERN a pokud vám nevadí vyšší investice, pak samozřejmě i BROMPTON. Pokud uvažujete i o terénějších sportovnějších výletech, pak volte z větších modelů TERN Node.  Pro krátké přibližování, například v marínách, oceníte jednoduchost kol Anita.

C) Často, spíše pro sportovní využití a delší trasy.

K sportovnímu využitím a delším cestám lze využít i některé z modelů TERN, zejména na 24'' a 26 '' kolech.

4. Je důležitá maximální skladnost a jednoduchá manipulace s kolem ve složeném stavu?

ANO – pro snadnou manipulaci v dopravních prostředcích či jsem limitován místem v karavanu, atd. Toto kritérium splňuje BROMPTON, u kterého můžete vybírat dle individuálních potřeb a požadavků na univerzálnost kola, dojezdovou vzdálenost, lokalitu využití a cenovou hladinu.

NE – můžete volit dle libosti z nabídky modelů TERN. 

5. Budu kolo přepravovat vlakem a hromadnou dopravou nebo pouze v automobilu?

Pokud připadá v úvahu častá kombinace s dalšími prostředky či máte malý prostor v kufru automobilu, pak jednoznačně volte BROMPTON. 

Pokud počítáte spíše s občasným převozem kola v automobilu a nemáte problém s ložným místem, pak je možné sáhnout i po ekonomičtějších modelech značky TERN.

6. Ujedu v řádu pár stovek km ročně nebo více?

Pro opravdu intenzivní nasazení a časté skládání je koncipován ručně vyráběný BROMPTON, jehož kvalita provedení je opravdu výrazně nadstandardní. Kola jsou ověřená časem a bez problému, například v Londýně, narazíte na plně funkční 20 let stará kola.

Pro rekreační nasazení jsou určena univerzální skládací kola TERN. Nutno však dodat, že skládací mechanismy modelů TERN jsou již na velmi vysoké úrovni (převyšují technologicky všechna levnější skládací kola, jejichž největší slabinou jsou právě skládací klouby) a tedy nabízí velikou životnosti i při častém použití.

7. Budu kolo používat pouze pro velmi krátké vzdálenosti nebo i na delší vyjížďky?

Pro krátké dojíždění, například ve městě či na maríně, bohatě poslouží kola TERN. Výhodou v tomto případě je geniální jednoduchost a bezúdržbovost kola. Bonusem je i jeho atraktivní vzhled a opravdu jednoduché skládání.

Pro delší dojíždění a výlety je třeba sáhnout po kolech klasické konstrukce. BROMPTON vyniká svými jízdními vlastnostmi a tuhostí rámu, TERN nabízí širší výběr modelů pro vaši konkrétní potřebu. Naleznete zde jak modely s lepší průjezdností terénem Tern Node D8 či ryze sportovní silniční stroj Tern Eclipse X 22.

8. Budu na kole chtít přepravovat malé dítě či dítě předškolního věku?

Toto je obecně díky konstrukci u skládacích kol problém. Systémově je toto vyřešeno pouze u kol BROMPTON, kde lze připevnit jak sedačku pro opravdu malé dítě, tak přídavné sedátko pro děti předškolního věku. Je třeba však počítat s využitím pouze pro kratší cesty (například závoz do školky) a vyšší pořizovací cenou.

9. Měřím nad 180 cm?

Handicapem většiny skládacích kol je kratší rozvor. Délka kola je totiž limitní pro zachování skladnosti. Skládací kola nejsou tedy obecně stavěná pro velmi vysoké postavy. Výjimku tvoří BROMPTON, kde díky unikátnímu systému skládání na třetiny byla zachována vynikající skladnost při maximální délce kola. Pro vysoké postavy je vhodný model H (pro volbu správného modelu BROMPTON využijte online konfigurátoru (aktuálně k dispozici na prodejně). V horních polohách se sedlo přibližuje řídítkům. Tento handicap lze částečně kompenzovat volbou vyšších řídítek. 

Skládací kolo ten

10. Je pro mě zásadní vysoká životnost a bezúdržbovost kola?

Tomuto vyhovují všechny u nás prodávané značky kol, jen je třeba pro maximální životnost a služebnost kola volit typ adekvátně vaší potřebě a nasazení, viz. body výše.

Pro neomezené cykly skládání a velké univerzální nasazení jsou zase vhodnější kola BROMPTON. Pro terénější rekreační a sportovní provoz je lépe sáhnout po značce TERN. 

Věřím, že tento „rádce“ vám pomohl se lépe zorientovat v nabídce skládacích kol a že vyberete skládací kolo, které bude skutečně pro vás přínosem a které budete využívat často a rádi.


Abyste si ale byli maximálně jistí správnou volbou skládacího kola, doporučuji navštívit naše prodejny CYKLOSPECIALIT (v BrněPrazeHradci Králové) a kola si vyzkoušet v reálném provozu a na vašich trasách! Za účelem testování pro koupi půjčujeme skládací kola zdarma, pouze na vratnou kauci.

11. Typy skládacích kol

Skládací kola také můžeme rozdělit podle typů. Nejčastější jsou:

Elektro skládací kolo

Patří k největším a nejtěžším skládacím kolům. Kvůli skládání je omezená velikost jeho baterie a motoru a nemá proto velký dojezd. Výjimkou jsou dražší modely, které zvládnou i 100 kilometrů na jedno nabití. Elektrická skládací kola jsou vhodná na rovné cesty a spíš do města, na cestu do práce nebo při dovolené v kempu. Protože usnadňují jízdu, jsou vhodná pro osoby s nižší pohyblivostí nebo když se při jízdě na kole prostě nechcete moc nadřít.

Městská skládací kola

Nejlehčí a nejmenší skládací kola jsou právě městská. Jejich konstrukce včetně hmotnosti je uzpůsobená požadavkům na rychlé složení i rozložení a možnosti snadného přepravení hromadnou dopravou. Typická jsou pro ně malá kola a zároveň mají nejnápaditější provedení. Hodí se pro všechny, kdo využívají kombinovanou dopravu, nemají si kde v práci odstavit běžné kolo (protože to skládací dáte klidně i pod stůl) a pro všechny milovníky designu a retra. Městská skládací kola se totiž vyrábí ve všech možných tvarech a stylech.

Silniční skládací kola na sportovní využití

Pro sportovní využití je potřeba vybírat skládací silniční kola s většími koly, které mají aspoň 20 palců. Ideální jsou rozměry 24 nebo 26 palců. Nabídnou vám rychlou jízdu a jsou výborná pro volnočasové aktivity a dovolené, kde se vám kromě dobrých jízdních vlastností bude hodit i možnost kolo snadno sbalit a převézt.

12. Speciální vlastnosti skládacích kol

U skládacích kol je důležité znát jejich hmotnost, protože tak snadno odhadnete, jestli se vám bude dobře přenášet při cestování hromadnou dopravou nebo při nakládání do auta. Celkovou hmotnost ovlivňuje nejen typ kola (u skládacích elektrokol musíte počítat s kilogramy navíc), ale také použité materiály a velikost kol. Nejčastěji mají skládací kola mezi 12 a 15 kilogramy. Ta pod 11 kilogramů patří k ultralehkým kolům, která mají většinou také omezenou nosnost a jsou dražší.

Nosnost

Nosnost bývá okolo 90 až 100 kilogramů, méně už se vyskytují skládací kola s nosností kolem 120 až 130 kilogramů.

Rám skládacího kola

Nejlepším materiálem pro skládací kola vzhledem k požadavku na nízkou váhu je hliník, který se objevuje nejen na rámu, ale také na dalších částech (jako jsou ráfky). Používá se i dural (takzvaný tvrdý hliník, slitina z větší části hliníku a dalších kovů). K nejlevnějším materiálům rámů patří ocel. Použití lehkých materiálů je důležité pro komfortní přenášení, stejně jako pro lepší jízdní vlastnosti. Nejčastěji se rám kola skládá na dvě části. Odolnější jsou kola, jejichž rám se neskládá přesně v polovině. V takovém případě ale musíte počítat s tím, že je kolo po složení větší.

Odpružení

Protože má většina skládacích kol rám z hliníku nebo slitiny, netlumí nárazy tak dobře jako ocelové rámy. Některá kola mají přední nebo zadní odpružení zabudované ve skládacím mechanismu, jiná mají obojí. Ale v případě tohoto typu jízdního kola není odpružení tak časté.

Víte-li, že budete jezdit po členitém terénu, budou se při menším nebo žádném odpružení hodit velká kola. Větší kola samozřejmě zvětšují celkovou velikost složeného kola a jeho přenášení a převážení tak může být těžší.

Vybavení a funkce

Skládací kola mají většinou už při prodeji dobře vybavená. Spousta součástí musí být uzpůsobena speciální konstrukci kola a nesedí na něj tak komponenty z běžných jízdných kol. Ke standardní výbavě skládacích kol patří sedlo, kryt řetězu, přehazovačka, blatníky, stojánek, zvonek, nosič, přední a zadní světla a odrazky. Dětskou sedačku nebo sedátko připevníte jen na speciálně upravená skládací kola. Naopak snadno se dají sehnat a připevnit nejrůznější brašny a tašky.

Za tým Cyklospeciality

Ondřej Brunecký

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.