KARIÉRA A VOLNÁ MÍSTA

Jak vybrat pumpičku na kolo?

Cyklistika se dlouhodobě řadí mezi nejoblíbenější venkovní sporty. V posledních několika letech se hojně rozšířili i koloběžky a elektrické varianty obojího. Kola, která zajišťují pohodlnou jízdu však mají jednu nevýhodu, musí se nafukovat a k tomu je potřeba kvalitní pumpička na kolo. Tu pak využijete i jinde, například u kočárků, příručních vozíků a zkrátka všeho, co je opatřeno nafukovacími koly. Zaměřme se tedy na to, jak takovou pumpičku vybrat.

Co se dozvíte?

 

Typy pumpiček na kolo

Existuje několik typů pumpiček, ze kterých můžete vybírat, podívejme se na ně podrobněji.

 

Ruční pumpička

Ruční pumpička na kolo je osvědčenou klasikou. Snadno ji sbalíte do batohu, pod kočárek nebo připevníte na rám kola nebo vložíte do brašny na kolo. Existuje několik variant, které se liší jak velikostí, tak provedením a použitým materiálem. Princip ale zůstává stejný, k nafouknutí kola používáte pohyb svých rukou. Při výběru, se zaměřte na to, aby se pumpička hodila na typ ventilku, který máte. Ideální je, aby měla nástavce či hadičky s více typy.

dilenska pumpička

Dílenská pumpička

Pokud máte více dopravních prostředků s nafukovacími koly a nafukujete často, rozhodně se vám vyplatí investovat do dílenské pumpičky. Jsou větší než ruční pumpičky, ale mnohonásobně výkonnější, ke vhánění vzduchu do pneumatiky používáte celé tělo. Většinou se prodávají i s koncovkami na oba typy nejběžnějších ventilků. Nafouknete s nimi tak de-facto cokoliv.

 

Pumpička na CO2

V případě, že jezdíte opravdu často, je dobré mít kromě dobré nožní dílenské pumpičky i pumpičku na CO2. Je velmi skladná, lehká a tím, že je na CO2, vás nafukování kola nebude stát žádné úsilí. Jedinou nevýhodou je to, že bez bombičky na CO2 nefunguje, je tedy dobré si je nakoupit do zásoby.

 

Přenosná pumpička na rám kola

Jedná se o speciální pumpičky na dofukování vidlic a tlumičů, které potřebujete mít nahuštěné dle své hmotnosti. Tyto pumpičky jsou schopny vyvinout dostatečně velký tlak na to, aby bylo možné tyto části jízdního kola správně nahustit. Pokud je chcete vozit s sebou, poohlédněte se po nějaké menší.

pumpička

Hlava pumpičky

Asi nejdůležitějším parametrem, na který se musíte zaměřit, je (jak už jsme ostatně výše zmínili) hlava pumpičky. Pokud vám totiž nebude hlava pasovat na ventilek, můžete mít sebelepší a sebevýkonnější pumpičku a kolo stejně nenafouknete. Existují 4 typy ventilků (a hlav), na českém trhu se však setkáte nejčastěji jen se dvěma z nich. 

 

AV (autoventilek)

Tento ventilek je tím nejčastějším, se kterým se u nás setkáte. Velkou výhodou tohoto ventilku je to, že kolo, které jej má bez problému dofouknete i na kterékoli benzince.
 

SV (galuskový, Presta)

Jedná se o druhý nejčastější typ ventilku, používá se hlavně u silničních kol. Narozdíl od 8mm AV je o něco menší (6mm).
 

RV (Regina) 

S tímto ventilkem se u nás prakticky nesetkáte, pokud byste si ale přivezli kolo například z Itálie, kde se běžně používá, počítejte s tím, že bude s největší pravděpodobností potřebovat pumpičku právě s touto hlavou.
 

DV (Dunlop) 

Tento ventilek se také používá převážně v zahraničí, ale můžete se s ním občas setkat i u některých kol prodávaných u nás.

 

Tlak

Každá pneumatika má jiný ideální tlak, tuto informaci vždy naleznete na straně pneumatiky, kolo by nemelo být ani přehuštěné, ani podhuštěné.Některé pumpičky jsou vybavené manometrem, který vám zobrazí aktuální tlak v pneumatice. Silniční kola se hustí na vyšší tlak než kola treková či horská, pokud máte elektokoloběžku budet optimální tlak zase jiný. Měřidlo tlaku se proto rozhodně hodí.

Příslušenství a doplňky

K pumpičkám na kolo můžete dokoupit i četné příslušenství, jako například další hadičky a náhradní hlavy a redukce (např. se špičkou k huštění balónů), manometry, řemínky a držáčky na rám kola a další.

 

Hlava na těle pumpičky nebo na hadičce

Při výběru pumpičky se zaměřte také na dostupnost ventilku, který chcete nafukovat. Pro dětské kočárky a malá dětská kola je mnohem lepší pumpička s hadičkou než ta s hlavou integrovanou do těla pumpičky, protože ventilky jsou na malých kolech kočárků špatně dostupná.

hadička

Hmotnost

Hustilky se vyrábějí z různých materiálů a slitin, například z hliníku, kovu či plastu. Pokud chcete pumpičku vozit s sebou zaměřte se tedy i na materiál a s ním související hmotnost pumpičky. Hliníkové a plastové pumpičky jsou logicky lehčí než ty kovové, u některých plastových pumpiček je však nízká hmotnost vykoupena nižší životností.

 

Jak správně pumpovat?

 

Jak správně používat pumpu?