Jak správně vybrat dětskou helmu

Především je důležité znát velikosti dětských přileb, abyste si mohli vybrat tu správnou. Je to nejdůležitější faktor při nákupu cyklistické přilby. Není správné vybírat přilbu podle věku dítěte, protože velikost hlavy se značně liší. Ve skutečnosti mohou dvě děti stejného věku potřebovat helmu jiné velikosti.

Znalost velikosti dětských přileb je zásadní pro správné usazení přilby na hlavě. Pokud přilba správně nesedí, nemůže plně chránit hlavu dítěte. Dětská přilba by se neměla "kývat", ale měla by zůstat pevně na svém místě, i když je dítě v pohybu!

Velikosti dětských helem

Dětské přilby mají různá označení: XXS, XS, S, M... v závislosti na značce. Je třeba mít na paměti, že stejné označení může mít u různých výrobců různý rozsah velikosti obvodu hlavy. Například označení S pro značku Woom má rozsah 50-53 cm, pro značku Abus 48-54 cm a pro značku Nutcase je to již označení přilby pro dospělé (Nutcase Street) s rozsahem 52-56 cm.

Naštěstí se každá přilba bez ohledu na označení dodává také s přesně vyznačeným rozsahem obvodu hlavy, který je uveden na samolepce nebo štítku uvnitř přilby. Rozsah přilby se udává v centimetrech.

Několik jednoduchých kroků při výběru dětské helmy

(1) Jak správně změřit hlavu?

  • Pomocí krejčovského metru změřte obvod hlavy dítěte přibližně 1 palec (2 cm) nad obočím a nad ušima v nejširším místě hlavy.
  • Při pohledu z profilu by měřidlo mělo probíhat kolem hlavy vodorovně! Je důležité, abyste měřili hlavu vodorovně v nejširším bodě, nikoliv přes zátylek!
  • Pokud nemáte krejčovský metr, použijte provázek nebo kabel od nabíječky telefonu a měřte pomocí pravítka.

(2) Jak vybrat správnou velikost?

  • Porovnejte naměřený údaj s velikostí přilby vybrané značky. Tyto údaje najdete vždy v popisu každé přilby v našem e-shopu.
  • Pro zjednodušení uvádíme v tabulce na konci článku také srovnání velikostí.

(3) Jaká značka?

Všechny námi nabízené přilby splňují řadu certifikací pro jízdu na kole, koloběžce, skateboardu a in-line bruslích. Řada z nich již také získala ocenění za design a inovace. Testovali jsme helmy na vlastních dětech a je těžké vybrat "nejlepší" značku. Proto vám nabízíme přehled toho, jak se helmy liší, a je jen na vás, co vaše dítě ocení nejvíce.

Pokrytie prilby

Čím více přilba pokrývá hlavu, tím více chrání hlavu dítěte v případě nehody. Plné krytí také zlepšuje způsob, jakým přilba sedí na hlavě. Přilba Woom má jedno z největších pokrytí hlavy, zejména spánků a zátylku. Je opravdu hluboká a takovou helmu je těžké nosit nesprávně, protože je těžké ji posunout příliš dopředu nebo ji překlopit dozadu. Proto taková přilba sedí přesně na svém místě bez zbytečného naklánění. Přilby Abus Youn-I, Nutcase a Rascal mají také rozšířenou spánkovou a zátylkovou část, aby se zvýšila bezpečnost dítěte.

Ze zkušenosti vím, že helma Abus Youn-I je vynikající volbou pro užší hlavy a helma Woom pro kulaté hlavy.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Postranní nastavovací popruhy

Boční popruhy udržují přilbu přesně na hlavě dítěte, takže se přilba nenaklání dopředu ani dozadu.
Standardní ploché řemínky (Abus Youn-I, Nutcase, Rascal) se mohou zkroutit, zejména když se helma nasazuje na hlavu. Proto jeho nasazení někdy trvá déle. Na druhou stranu jsou kulaté "provazové" popruhy geniálním řešením pro přilby Woom. Nekroutí se, jsou vždy na svém místě a ve správné poloze, což je ideální pro maximální pohodlí dítěte. Pásy budou vždy na svém místě, bez ohledu na to, kolikrát si dítě helmu nasadí nebo sundá, nebo zda na něj dohlížíte, či nikoli.

Některé modely přileb nemají plastové posuvníky na bočních řemíncích jako přilba Woom. Na druhou stranu je mají i jiní a jsou buď otevírací (Abus Youn-I), nebo obyčejné (Nutcase, Rascal), takže si je určitě upravte. Otevírací posuvníky jednoduše zavřete a zajistíte je na místě. Obyčejné posuvníky mají po určité době tendenci se posouvat, proto je pravidelně kontrolujte a nastavujte do správné polohy.

Zapínání - standardní vs. magnetická Fidlock®

Helmy Woom, Nutcase a Rascal jsou vybaveny patentovanou magnetickou sponou Fidlock®, která při zapínání helmy nezachytí kůži ani vlasy dítěte. Navíc jej lze používat jednou rukou, a to i v rukavicích. Díky snadnému použití je pro dítě méně komplikované ji ovládat a nebude ji svévolně odepínat.

Štít

Velkou výhodou přilby Woom je pružný štítový "nárazník", který byl speciálně navržen pro zvýšení bezpečnosti dítěte. Netoxický elastomer je materiál podobný pryži, který je obohacen o strukturu připomínající včelí plástve. Proto přilba s "nárazníkem" pohltí nebo zmírní jakýkoli náraz při čelním pádu. Stínítko samozřejmě slouží také jako štít, který chrání oči a obličej dítěte před sluncem, ale také při mrholení a dešti. Může také zabránit poranění obličeje o vysoké rostliny nebo větve keřů a stromů.

Bezpečnostní systém MIPS

Revoluční technologie MIPS poskytuje pokročilou ochranu v případě šikmého pádu. Zkratka MIPS znamená Multi-directional Impact Protection System (vícesměrný systém ochrany proti nárazu), který vyvinuli odborníci specializující se na prevenci poškození mozku při rotačních pádech. Systém MIPS dokáže snížit energii nárazu při pádu až o 40 %, což výrazně snižuje zatížení mozku. To může snížit nebo dokonce zabránit poškození mozku.
Přilby, které obsahují systém MIPS (Abus Youn-I, Nutcase), jsou takto označeny v názvu a samotná přilba je zřetelně označena žlutým logem MIPS.

Osvětlení a reflexní prvky

Za snížené viditelnosti, za mrholení nebo ve tmě oceníte velké integrované zadní LED světlo se 180° viditelností, kterým je přilba Abus Youn-I vybavena.
Všechny přilby mají reflexní prvky po celém obvodu, ať už logo, nebo také pásky s reflexními vlákny (Abus Youn-I, Nutcase, Rascal).

Srovnávací tabulka velikostí dětských přileb Woom, Abus, Nutcase a Rascal:

  XXS XS S M L
Woom - new - 46-50 50-53 53-56 -
Woom - old - - 48-53 52-56 55-60
Abus - - 48-54 52-57 -
Rascal 45-50 51-56 - - -
Nutcase 47-50 48-52 - - -