KARIÉRA  A VOLNÁ MÍSTA

Jak naučit jezdit dítě na odrážedle?

Už se těšíte, jak budete společně jezdit na výlety na kole? Vše má svůj čas, a i vaše dítě se nejdříve musí naučit balanc na něčem jednodušším, například na odrážedle. Pořídili jste si tedy odrážedlo, ale dítě si na něm stejně nechce moc hrát? Možná se bojí nebo neví, jak na něm jezdit… Ukažte mu ten správný způsob stejně tak, jako ho později budete učit jezdit na kole.

jak učit na odrážedle

Odstrkovadlo není odrážedlo!

Problém ze začátku může být v tom, že bylo vaše dítě nejdříve zvyklé jezdit na odstrkovadle, na kterém se totiž jezdí zcela jinak. Na odstrkovadle se dítě odráží oběma nohama naráz. Odstrkovadlo tak jednoduše jede dopředu na setrvačnost, dítě se skvěle baví, a proto pro něj může být nepříjemnou změnou, když se má naučit nový pohyb. Na odrážedle totiž musí pravidelně střídat levou a pravou nohu, kterou se odráží. Odrážedlo ale není tak stabilní jako odstrkovadlo, musí se rychle naučit balančním technikám, které se mu však za pár let budou hodit při jízdě na kole.

 

Jak na to?

Způsobů, jak naučit vaše dítě jezdit na odrážedle je hned několik. V žádném případě jej do toho nenuďte. Děti, které jsou zvyklé na odstrkovadlo, budou mít tendenci se odrážet nožičkama zároveň. Jelikož neucítí stabilitu, velmi rychle se samy naučí, že by měly nohy střídat. Často způsob jízdy děti odkoukají i od starších sourozenců nebo dětí na hřišti. Případně neváhejte usednout na odrážedlo sami a dítěti to jednoduše ukažte. Jedním ze způsobů může být i to, že si sednete za dítě, sedící na odrážedle, a vlastníma rukama mu na nožičkách ukážete správný pohyb. Ze začátku buďte hlavně svému dítěti oporou, psychickou i fyzickou. Motivujte ho, chvalte ho a neustále mu buďte na blízku. Držte ho, usměrňujte jeho nožky a postupně mu dopřejte více samostatného prostoru. Důležité je, aby to vaše dítě v prvé řadě bavilo, smějte se u toho a vymýšlejte i nějaké hry, například slalom či závody. Děti jsou hravé a budou se chtít zapojit.

Na co si dát pozor?

Nezapomínejte na to, že helma, případně další chrániče, by měla být pro dítě samozřejmostí. Už od samého začátku jej veďte k tomu, že bez helmy se na odrážedlo vůbec nesedá. Dnešní odrážedla mají i brzdy. Dvouleté dítě nejčastěji brzdí nohama, ale postupně jej naučte, jak bezpečně brzdy používat.

Naučit jezdit dítě na odrážedle je krásně společně strávený čas. Vaše dítě se navíc naučí koordinaci a rozvíjí svou rovnováhu a motoriku. I když to ze začátku možná nepůjde, vytrvejte, naučí se to opravdu každý!