Jak vybrat to pravé dětské odrážedlo?

5.5.2011

Neutuchající radost z pohybu je vlastní snad všem dětem, není tedy divu, že odrážedla se stala přirozenou součástí dětských životů stejně jako třeba míč … Od radosti z jízdy „s nohama nahoře“ je pak již jen krůček k dětskému kolu. Není tedy výjimkou, že uvidíte děti již od tří let věku „drandit“ na jízdních kolech bez jakýchkoliv opěrných koleček, a dnes se už žádný rodič nepozastavuje nad tím, že by měl pořídit dítěti nějaké to odstrkovadlo, motorku, firstbike, či jak se to všechno nazývá?

Právě proto, že záplava možností je opravdu obrovská, rozhodli jsme se napsat tento krátký text, který by měl pomoci se v nabídce zorientovat.

dřevěné odrážedlo Early Rider Bonsai

1) Kdy začít s odrážedlem? Od 10 měsíců

Začít se dá v podstatě už od momentu, kdy dítě začne dělat první krůčky. Pro toto období se však mnoho odrážedel nevyrábí. Snad lze sáhnout po nějakých menších plastových tříkolých motorkách, ale je třeba dát pozor, aby neměly žádné ostré hrany a byly dostatečně stabilní. Otázku závadnosti plastů levných čínských kousků asi není nutné dlouze rozebírat, nicméně ve věku, kdy děti vše ještě olizují, je jistá míra obezřetnosti určitě namístě.

Spherovelo - jedinečné odrážedlo

Jedna z mála opravdu kvalitních a zajímavých věcí, která se na trhu pro ty nejmenší děti nabízí, je anglické SPHEROVELO od firmy Early RIDER. Roztomilý tvar oceněný prestižním RED DOT DESIGN AWARDS v sobě ukrývá vysoce promyšlené řešení právě pro ty nejmenší děti. Odrážedlo ve tvaru, chcete-li housenky či fazole, totiž není osazeno klasickými koly, ale dvěma koulemi. Genialita řešení je ve stabilitě i v postranním pohybu díky zadní kouli, která je pohyblivá všemi směry a odrážedlo tedy umí „uhnout“ i do boku a zajistit tak potřebnou stabilitu a radost z pohybu už od 10 měsíců věku dítěte. Pokročilejším dětem lze odmontovat postranní opěrná kolečka a vyslat je na první cestu „boje“ s rovnováhou.

2) Výběr odrážedla pro děti ve věku od 2 do 4 let

Toto období je nejběžnějším časem, kdy děti na odrážedlech začínají. Prvním krokem mohou být ony tříkolé plastové „motorky“, ale pokud chcete podpořit u dítěte rozvoj motoriky a rovnováhy, pak je to ideální doba, kdy přejít právě na dvoukolá odrážedla.

dětské odrážedlo First Bike STREET

Zásadní v tomto věku je pohodlné došlápnutí dítěte na zem. Důležitý parametr je výška rozkroku dítětě a přeneseně tedy výška sedla od země. U drobnějších dětí se výška pohybuje pod hranicí 30 cm, se kterou si poradí pouze úzká skupina odrážedel. Z naší nabídky je to u dětí i rodičů nejoblíbenější překrásné dřevěné odrážedlo Early Rider LITE s výškou stylového koženého sedátka 29 cm od země.

Na výšku cca 32 cm se lze dostat i u rozšířeného plastového odrážedla First bike – za použití adaptéru (volitelné příslušenství) pro snížení výšky. V obou případech se jedná o kvalitní a bezpečné zboží s certifikáty, které budou „dědit“ děti v celé širší rodině. Pro tento věk je dobré, aby odrážedla měla možnost omezit rozsah otáčení řídítek a tím předejít pádu dítěte v období, kdy si teprve jízdu „osahává“. Early Rider zde nabízí volitelné nastavení omezení, u First bike je toto omezení trvalé a může být handikapem pro starší zkušenější jezdce, které velký rádius může v dovádění omezovat. Pro starší děti blíže třem letům věku bychom doporučili náš dřevěný „HARLEY“ - model Early Rider CLASSIC – srdcervoucí „čopří“kousek s plameny a širokou zadní pneumatikou učaruje zejména klukům a jejich tatínkům.

Stylová dřevěná odrážedla

Designově asi nejzajímavější novinka z ohýbané vrstvené překližky a s letmým – jednostraným - uchycením zadního kola („lefty“) pro děti kolem tří let je nejmladší odrážedlo z rodiny Early Rider BONSAI. Vrstvené dřevo použité pro výrobu těchto odrážedel má navíc daleko vyšší pevnost než běžné dřevo, není tedy třeba obav o životnost těchto odrážedel – nezadá si s kovem a navíc, pokud máte například šikovného dědečka, může po drobné generálce být pro druhé dítko opět jako zbrusu nové (stačí přebrousit drobné šrámy a přelakovat …)

Odrážedla pro cyklisty

Pokud preferujete spíše klasické cyklistické provedení, ale s poctivými komponenty a brzdou, která opravdu brzdí a dítě ji dohmátne, pak pro Vás máme skvěle technicky řešené odrážedlo PULEC (Tadpole) od anglické firmy FROG. Odrážedlo je vyrobeno z duralové slitiny, čemuž odpovídá i jeho váha. Osazené je kvalitními komponenty a zaručuje životnost a funkčnost pro několik generací...

Dětské odrážedlo TADPOLE  - Team Sky

Bez brzdy se obejdete

U nás tolik diskutovaná otázka brzdy u dětských odrážedel, je spíše odrazem masivní marketingové masáže, než reálných rizik, která provedení bez brzd přináší. Ve většině případů dítě v počátcích seznamování s vlastní motorikou a rovnováhou nemá další prostor soustředění se na mačkání ruční brzdy a stejně vždy bude instinktivně brzdit pomocí nohou. Brzda dává smysl pouze pro extrémní podmínky, kdy opravdu víte, že se s dětmi budete pravidelně pohybovat ve svažitém terénu, případně pro starší děti, jako nácvik před přechodem na jízdní kolo. Pokud naznáte, že přítomnost brzdy pro Vaše dítě je zásadní i na úkor váhy kola, pak prosím mějte na paměti, že většina brzd u levnějších odrážedel má brzdy v praxi nepoužitelné – daleký dohmat pro malou ručku,přílišná tuhost - dítě ji neumáčkne. Tedy je zásadní, aby brzda chodila lehce a bylo u ní možno stavěcím imbusovým šroubem korigovat vzdálenost dohmatu, jako je to napřiklad řešeno u odrážedla od FROG BIKES - TADPOLE (Pulec).

Nejlehčí odrážedla na trhu

Ti, kteří chtějí pro své děti - i pro sebe na nošení - opravdu to nejlehčí, určitě sáhnou po ultralehkých hliníkových odrážedlech řady Early Rider Alley Runner - pro ty menší, nebo TRAIL Runner - pro ty větší raubíře.

Nízká cena = nízká kvalita

Zakoupit můžete samozřejmě i levnější „supermarketovou“ variantu, nicméně buďte smířeni s nízkou životností a vysokou váhou. Obecně jsou tato levnější odrážedla osazena často pro dítě nefunkčními komponenty (brzda kterou dítě nedomáčkne ani nedohmátne) a lacinými díly s nízkou životností (plastové hlavové složení, které často praská a podobně).

dětské odrážedlo First Bike RED CROSS

V dnešní době je opravdu mnoho možností, jak naučit děti jízdě na kole, nicméně odrážedla jsou prokazatelně nejoblíbenější a nejrychlejší cestou. U nás v Cyklospecialitách nabízíme pouze odrážedla renomovaných značek s kvalitními komponenty, vysokou životností a přidanou estetickou hodnotou. Věříme, že si vyberete…

Zobrazit kompletní nabídku odrážedel >>