Jak vybrat sedačku na kolo?

Pro rodiny s dětmi, jejichž děti ještě nejsou dostatečně velké na vlastní kolo, je cyklosedačka výborným pomocníkem, díky kterému se nemusí omezovat ve svých sportovních aktivitách. V obchodech narazíte na širokou nabídku těchto produktů, rozhodně se však nedívejte jen na cenu, ale rozhodujte se také podle bezpečnostních vlastností sedačky a samozřejmě také podle hmotnosti dítěte a jeho věku.

Dětská sedačka na kolo Bobike Mini Exclusiv - Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

Cyklosedačky pro nejmenší

Sedačka na kolo je vhodná pouze pro ty děti, které zvládnou samy dlouhodobě sedět. Jedná se o děti přibližně od věku osmnácti měsíců. V tomto období je totiž dítě schopné bez problému vstřebat drobné otřesy a jeho páteř je už dostatečně vyvinutá.

Dětská sedačka Bobike One Maxi - Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

Cyklosedačky dle skupin

Cyklosedačky je možné rozdělit do dvou skupin, a to buď na sedačky, které se umisťují před cyklistu, a nebo na ty, které se upevňují za cyklistu. Výhodou prvně zmíněného typu cyklosedaček je skutečnost, že řidič je v blízkém kontaktu s dítětem. Jsou však vhodnější spíše na kratší cesty, například výlety po blízkém okolí. Zároveň jsou omezeny i hmotnostně, doporučuje se je užívat pouze pro děti s hmotností pod patnáct kilo. Cena předních sedaček na kolo se pohybuje v rozmezí tisíc až dva a půl tisíce korun.

sedačka na říditka

Bezpečnost na prvním místě

Druhý typ cyklosedaček je rozhodně bezpečnější, při případném pádu hrozí menší zranění dítěte. Protože jsou umisťovány až za cyklisty, mohou se vyrábět v robustnějším provedení, a tak je můžete využívat pro děti do dvaadvaceti kilogramů. Bývají však dražší než prvně zmiňovaný typ, horní cenová hranice se pohybuje okolo čtyř tisíc korun. Ze zkušeností bývají zadní sedačky také pohodlnější, a to nejen pro dítě, ale také pro jezdce.

Základním rysem každé kvalitní cyklosedačky jsou pásy a upínání nohou, což zaručí, že dítě je v bezpečí, nevypadne a omylem nestrčí nohu do výpletu kola. Pokud byste v obchodě narazili na sedačku na kolo bez těchto bezpečnostních opatření, rozhodně ji nekupujte. Zároveň platí, že se rozhodně vyplatí investovat do značkových sedaček na kolo, protože ty by měly naplňovat veškeré bezpečnostní normy. Před koupí si samozřejmě nezapomeňte zkontrolovat, zda se na sedačce nenacházejí nějaké ostré rohy a hrany, o které by se mohlo dítě zranit.

Dobrá sedačka by měla mít:

  • v dosahu dítěte nemá sedačka žádné otvory o velikosti mezi 5 mm a 12 mm, do kterých by mohlo dítě strčit ruku a dojít k poranění
  • vše by mělo být pevně upevněno bez možnosti odšroubování či ulomení dítětem
  • zaoblené rohy a hrany proti pořezání dítěte
  • zakryté pružiny sedla, aby tam dítě nemohlo strčit prsty
  • snadné připevnění a odejmutí sedačky
  • kvalitní bezpečnostní pásy se zabezpečením proti nechtěnému otevření
  • konstrukce sedačky brání kontaktu nohou či rukou s kolem
  • nastavitelné opěrky nohou
  • splňuje normy EN 14344 a třídy C15, A22 nebo A15

Prohlédněte si další dětské sedačky na kolo v naše e-shopu.