Jako první...
Při vstupu do nádherného světa cyklistiky je první prioritou vyvinout cit pro dvě kola. Vaše dítě se ale bude muset naučit i celou řadu dalších dovedností, jako je udržení rovnováhy, řízení, brzdění a následně to vše zkombinovat dohromady. Není to zdaleka tak snadné! Odrážedla jsou tedy ideálním způsobem, jak trénovat dětský smysl pro rovnováhu. Po troše cviku bude dítě brzy schopné zůstat vzpřímeně a ovládat směr. Dalším krokem může být základní seznámení s ručním brzděním. Je pravda, že děti budou na odrážedlech preferovat brzdění za pomoci nohou, i přesto je ale dobré začít si osvojovat ruční brzdění už teď. Patří to totiž mezi velmi zásadní dovednosti, které dítěti usnadní přechod na šlapací kolo.
ČAS ŠLÁPNOUT DO PEDÁLŮ!
Zvládá již vaše dítě bezpečně držet rovnováhu a brzdit? Nyní je čas na další krok: první šlapací kolo. Obecně platí, že děti nasedají na své první šlapací kolo zhruba ve věku od tří do pěti let. Přejít na šlapací kolo může být ale těžší, než se zdá. Doporučujeme dítěti nejdříve názorně ukázat, jak šlapací kolo funguje, a až poté vše zkusit v terénu.
Celý proces by měl být po dítě spíše zábava než trénink. Prostřednictvím hry si děti podvědomě osvojí to podstatné z jízdy na kole – roztlačení se, šlapání do pedálů, použití přední a zadní brzdy a postupné zastavení.
Během této fáze učení by se vaše dítě mělo soustředit výhradně na jízdu. Přidání převodů by v této rané fázi bylo rušivé především proto, že děti budou zahlceny novým procesem – šlapáním. A co víc, vzdálenosti bývají v takto malém věku omezené; krátké cesty do školky nebo na místní hřiště obvykle nevyžadují několikastupňovou přehazovačku. Ale čas letí, a pravděpodobně ještě dříve, než se nadějete, budou malí dobrodruzi připraveni zvýšit rychlost – s převody na kole!
Vaše dítě zvládlo základy cyklistiky, snadno projíždí zatáčky a sviští nahoru a dolů z malých kopců. Možná teď plánujete nějaké trasy, které pokrývají o něco větší vzdálenost a uspokojí jejich stále rostoucí touhu jezdit? Tady to s jedním převodem už prostě nepůjde! Převody se doporučují od šesti let a na 20palcových kolech a výše. To je důvod, proč byl vyvinut Woom 4 s osmi převody. Byl navržen tak, aby byl co nejintuitivnější a nejjednodušší, aby si děti rychle osvojily přehazování jako proces.
NAUČTE SE SPRÁVNĚ ŘADIT
Při změně převodu přehazovačka přemístí řetěz na jiné ozubené kolo na zadní kazetě. Aby se zajistilo, že řetěz hladce klouže po zubech pastorku, musí se řetěz pohybovat. To znamená, že vaše dítě musí při přeřazování mírně šlapat.
Věnujte chvíli vysvětlování principu přehazovačky svému dítěti a zároveň mu ukažte celý proces přímo na kole. Měli byste dětem za začátku být nablízku, zatímco se seznamují s přehazovačkou. Za tímto účelem se snažte najít rovný nebo mírně svažitý úsek asfaltu, na kterém nebude provoz. Popište jim proces:
1. Rozjeď se se a dosáhni nějaké rychlosti,
2. přestaň tlačit do pedálů,
3. zařaď rychlostní stupeň,
4. jemně šlapej, dokud řetěz hladce nezapadne na zuby,
5. pak můžeš opět pořádně šlapat.
Načasování je všechno! Je velmi pravděpodobné, že vaše dítě nebude schopné okamžitě odhadnout správný okamžik pro změnu rychlosti. Můžete je snadno podpořit tím, že s nimi projdete každý krok. Koneckonců, čím hladší řazení, tím větší zábava to bude pro vaše dítě při jízdě. Tip: Než sesedne z kola, ujistěte se, že vaše dítě zařadilo nižší rychlostní stupeň. Zahájení další jízdy tak bude ještě jednodušší.
Poslouchejte zvuky, které přehazovačka vydává. Čím tišší je přehazování, tím lépe. Nejde přece jen o úsporu energie, ale i o životnost přehazovačky. Každý pozná nepříjemný zvuk, který vydává přehazovačka, když je řazeno na sílu. Dochází tak k poškození jak řetězu, tak kazety, a čím dříve se dítě naučí správným návykům, tím delší bude životnost přehazovačky.
JAKÉ JSOU TEDY VÝHODY PŘEHAZOVAČKY?
Přehazovačka zkrátka usnadňuje celou jízdu. Na jednu stranu bude jízda pro vaše dítě pohodlnější, zároveň bude ale schopno dosáhnout i vyšších rychlostí. Doporučujeme tedy alespoň ze začátku zvýšenou opatrnost.
Nejdůležitější je, aby si vaše dítě vybralo správný převod:
Na nízkém převodovém stupni se pedály snadněji otáčí ↠ je to nejlepší převod pro stoupání a rozjezd.
Vyšší převod znamená větší odpor při šlapání ↠ tyto převody znamenají, že pojedete rychleji a snadněji, když budete na rovných nebo sjezdových úsecích.
Hledání správného převodu může vyžadovat trochu trpělivosti. Berte to pomalu a postupem času dítě pochopí, které převody jsou v různých situacích nejvhodnější.
Jakmile to vaše dítě pochopí, nic vám nebrání v tom, abyste jeli dál za většími dobrodružstvími. Ať už se vydáte do kopců nebo lesem, přidaná všestrannost plynoucí z převodů poslouží jako další stupeň zábavy z jízdy na kole.