Jak vybrat dětské kolo?

9.7.2010

Výběr dětského kola nemusí být nic jednoduchého a není dobré koupi kola uspěchat. Proto je lepší si před koupí pečlivě prostudovat rady a typy odborníků. Zde je několik obecných rad, které je možné při koupi dětského kola uplatnit.

 

Nejen velkost, ale i váha hraje prim

Při výběru kola se nezaměřujte pouze na váhu a velikost kola, ale věnujte pozornost také nejrůznějším detailům. Velikost dětského kola je však základ, od kterého je třeba se při výběru odrazit. Dětská kola se totiž vyrábějí ve více velikostech, a to podle výšky a věku budoucího uživatele. Protože nejmenší velikost kol začíná na dvanácti palcích (počet palců odpovídá rozměru ráfků kol), bude takto velké kolo stačit dítěti pouze do věku čtyř let. Dále se vyrábějí šestnácti, dvaceti a čtyřiadvaceti palcová kola. Největší velikost kola využívají děti přibližně do věku dvanácti let.

Dětské lehké kolo 14" FROG 43 - Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

Rozdělení podle věku je ale opravdu orientační, záleží také na zmíněné výšce dítěte, kterou se mohou stejně staré děti odlišovat. Proto je lepší vzít do obchodu dítě sebou, aby si dané jízdní kolo samo vyzkoušelo.

 

Zaměřte se na bezpečnost

Protože je hlavně důležitá bezpečnost dítěte, je lepší vybírat taková kola, jejichž vlastnosti splňují speciální normu. Ta zdůrazňuje například zakrytí těch míst, která by mohla dítě zranit – zaoblené hrany nebo kryt řetězu. Této normě by však v současné době měla odpovídat všechna dětská jízdní kola, která se prodávají v českých obchodech. Občas se však při kontrolách objeví výrobky, které ji nenaplňují.

Váha dětského kola je další problematikou, která se v souvislosti s tímto dopravním prostředkem řeší. Rodiče si přejí, aby kolo bylo co nejlehčí, ale u dětských kol platí, že bývají obecně těžká. U odlehčených kol s duralovým rámem se setkáme spíše u sportovních kol.

Dále je důležité se zaměřit na brzdy, kdy je třeba, aby pracovaly plynule bez zasekávání. Protože se jedná o dětská kola, měly by brzdové páky být uzpůsobeny velikostí a silou stisku dětským ručičkám. Také se dívejte po takových kolech, u nichž je hrazdička na řídítkách obalena pryžovou vrstvou, která má ochranné vlastnosti. Při případném pádu by měla zabránit horším zraněním. Aby byla jízda pro dítě pohodlná, zaměřte se také na sedlo. Nemělo by být příliš tvrdé. Nezapomeňte však, že koupí kola to nekončí. Je třeba dítěti také pořídit cyklistickou přilbu, chrániče a další cyklo doplňky, kterými zajistíte bezpečnost Vašeho dítěte.

Prohlédněte si naše DĚTSKÁ KOLA či DĚTSKÁ ODRÁŽEDLA

 

Nevíte si stále rady? Přečtěte si